12000BTU Pro Industrial Mobile Air Conditioner
Shanghai Glomro Industrial Co., Ltd.
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
Brand Name : BAXIT
Model Number : BXT-45
Place of Origin : Shanghai, China(mainland)
MOQ : 1
Price : Negotiable
Payment Terms : L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union, MoneyGram
Supply Ability : 10Set per day
Delivery Time : 5-8 days
Packaging Details : Wooden box
Model : BXT-45
Power Supply : Single current 220V/50Hz
Cooling Capacity : 4500W / 15500BTU
Cold Air Volume : 580m3/h
Power Consumption : 1.4kw
Running Current : 7.4A
Water Tank Capacity : 14L
Body Size : 450*510*1100mm
Package dimensions : 520*570*1200mm
Gross Weight : 65kg
Net Weight : 60kg
Operating Ambient Temperature : 18-45℃
Certification : CE、RCO
Contact Now
Application and place of application:
Lightweight and flexible with pulleys for durability. This machine features:
1. All-steel housing with self-contained pulley for durability, light weight and flexibility.
3. Use advanced R410A refrigerant, green, healthy and comfortable.
4. Using advanced imported compressors, it can effectively cool at 45 °C.